Czy marihuana może zatrzymać utratę wzroku?

Praktycznie co druga osoba na świecie ma problemy ze wzrokiem. Co najgorsze, nie ma wiele możliwości pomocy osobie, której wzrok znajduje się w opłakanym stanie. Czy terapia marihuaną może coś zmienić?

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki to choroba dziedziczna na którą cierpi około 10000 osób w naszym kraju. Wywołana jest utratą fotoreceptorów w siatkówce oka, co może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Nie ma obecnie lekarstwa na tę chorobę.

Wykorzystanie medycznej marihuany w leczeniu chorób oczu

Od wielu lat medyczna marihuana używana jest do leczenia kilku różnych chorób, które mogą spowodować utratę wzroku. Medyczna marihuana świetnie sprawdza się w leczeniu jaskry, ale niestety występują także pewne skutki uboczne, przez które nie jest to często stosowana metoda. Co innego jeśli chodzi o barwnikowe zwyrodnienie siatkówki.

Badania naukowe – wpływ marihuany na siatkówkę oka

Badacze z Uniwersytetu w Alicente zbadali w jaki sposób kannabinoidy znajdujące się w marihuanie  mogą pomóc w leczeniu barwnikowego zwyrodnienia siatkówki. Niestety badania wykonywane były tylko na szczurach, więc nie do końca będzie wiadome czy w przypadku ludzi marihuana da podobne efekty.

Kannabinoidy i ich pozytywny wpływ na oczy

Szczury, które otrzymywały dużą dawkę syntetycznych kannabinoidów widziały znacznie lepiej niż te, które nie otrzymywały tej substancji. Dalsze badania są konieczne, by określić czy kannabinoidy naprawdę są tak dobre dla siatkówki jak wynika to z testów na szczurach.