Jaskra – z marihuaną zobaczysz więcej

Czym jest jaskra?

Jaska to powolne, stale postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Istnieją dwa główne typy jaskry, a przyczyny ich powstania nie są naukowcom do końca znane. Jedno jest jednak pewne – nieleczona jaskra prowadzi do stałej ślepoty. Na szczęście okazuje się, że można próbować zahamować jej rozwój przez przyjmowanie kannabinoidów.

Pierwsze badania

Już w trakcie pierwszych badań nad zdrowotnym wpływem marihuany wykryto jej pozytywne działanie w kategorii niwelowania postępów jaskry. Od tego momentu jej wpływ na rozwój tej choroby jest stale badany przez naukowców na całym świecie.

W jaki sposób marihuana może pomóc?

Substancje zawarte w konopiach działają poprzez agonistyczny wpływ na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Terapia kannabinoidami powoduje poszerzenie się naczyń krwionośnych rogówki i obniżenie ciśnienia śródgałkowego poprzez miejscowe działanie na receptory CB1 w oku. Dodatkowo występuje także działanie przeciwbólowe. Używanie marihuany chroni także przed obumieraniem neuronów spowodowanym uszkodzeniem i niedokrwieniem nerwu wzrokowego.

Co dalej?

Na chwilę obecną wiadomo, że używanie konopi indyjskich zmniejsza tymczasowo ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale nie jest w stanie całkowicie wyleczyć jaskry. Należy także wziąć pod uwagę wpływ czynników psychoaktywnych na życie codzienne. Z tego powodu oraz możliwego wystąpienia skutków ubocznych terapia za pomocą konopi indyjskich nie jest na razie wprowadzana do regularnego użycia. W celu dokładnego przeanalizowania plusów i minusów, trzeba jeszcze przeprowadzić wiele badań.